ایده های طراحی راه پله

شما اینجا هستید

طراحی راه پله

راه پله ها نقشی  بیشتر از ارتباط بین طبقات در خانه شما ایفا می کنند؛ حضور بصری آنها بیانیه­ ی معماری است. طرح راه پله­ های زیبا را از پله های مارپیچ تا طرح های چوبی براق ، برای تکمیل سبک خود پیدا کنید.

1. راه پله های تندیس گون

بیشترراه پله های  باشکوه اغلب شبیه به آثار هنری هستند، مانند این قطعه مارپیچ که هرچه بالاتر می رود پیچشش بیشتر می شود .ساخت این پله ها حاصل ترکیب  مهارت های هنرمندان مختلفی است که با چوب، فلز و دیوار گچی کار می کنند.

2. راه پله های مخفی

این راه پله های ساده شامل قاب های شیار برجسته سفید رنگ است. پوشش دیوار تا در وروری امتداد می یابد، که ورودی  به زیرزمین را پنهان می کند.

3. راه پله ­ی شهری

تخته های چوبی که در کف پله کان استفاده میشوند اغلب حال و هوای روستایی را القا می کنند . اما این پیشانی خوش قواره پله،  چهره ­ی معاصر انکار ناپذیری را به نمایش می گذارد. برش های بزرگ چوبی که به پلکان  فلزیِ رنگی متصل شده است، چهره­ ی شهری بزرگ را به وجود می آورند که علفزار ها را پشت سر گذاشته است.

4. ورودی بزرگ

این پله های خوش ترکیب با نزدیک شدن به سرسرا به تدریج پهن می شوند، و گذاری ظریف بین طبقات به وجود می آورند. قالب تزئینی به کا رفته در دیوارها در تمام سرسرا به خوبی با ظاهر چشمگیر راه پله ترکیب شده است.

5. کنار گذر

قرار دادن پله های جلو در کنار ورودی، این امکان را به مهمانان می دهد که جلوی در  ورودی این خانه ایستاده و از آنجا باقی طبقه اول را ببینند. نرده ها و کف پله های این راه پله ازجنس همان گردوی تیره ای است که در سرتاسر کف فضای تجمعات خانه استفاده شده است.

6. راه پله ­ی سفید و چوبی

مفهوم دکوراسیون پایای روشن و تاریک تعادل ظریفی را به این پله ها می دهد. پایه سفید رنگ موقر ماهرانه با چوب های کف قهوه ای تیره و نرده ها جفت شده اند. اگر این ترکیب با  سلیقه شما همخوان است،  رنگی را انتخاب کنید که سطح سخت بدون خش را نشان دهد  و با استفاده از پرداخت شفاف ماندگار رنگ چوپ را بپوشانید.

7. پلکان کناری

الگوی هندسی پلکان کناری موجب افزایش راحتی و سبک این راه پله ها می شود. علاوه بر  نرمی و تعادل گرمایی در زیر پا، این نوع پلکان مانع از لیز خوردن  بر روی تخته های کف چوبی صیقلی می شود.

8. راه پله های مارپیچ

این سالن ورودی وسیع فضای زیادی برای راه پله های مارپیچ دارد. کناره ها  چشم انداز پلکان چوبی را تلطیف می­کنند، در حالی که یک نرده چوبی تیره چشم را به سمت منحنی شیب دار راه پله منحرف می کند.

9. راه پله با انباری

برخی از پله ها، مانند این مورد، فضای ذخیره سازی در زیر پله  دارند. یک ردیف قفسه فضای مخفی مناسبی برای همه اعضای خانواده فراهم می آورد. طاقچه ­ی کناری قفسه ها  فضای ذخیره سازی بازی  را برای اقلام بزرگتر مانند کیسه ها و سبد ها فراهم می کند.

10. راه پله های کمربندی

این راه پله به دور یک سمت این خانه­ ی سبک پیچیده است . ساخت بازِ راه پله  بر طرح باز فضای خانه تأکید دارد و از توجه به سقف های رو به بالا و پنجره های فراوان جلوگیری نمی کند. پیشانی پله ها  و نرده های چوبی تیره، باعث توجه به تضاد می شوند.

11. پاگرد  راه پله

یک راه پله ی شیک به این ورودی چشم اندازی چشمگیر می دهد. ستون ها و پیشانی سفید رنگ  ماهرانه با نرده ها و تخته های چوبی تیره برابری می کند. یک نیمکت و میز ی کوچک باعث می شود که پاگرد صمیمانه تر جلوه کند.

12. راه پله طبیعی

در این راه پله، نرده ­ی چوبی شگفت انگیز توجهات را به خود جلب می کند، نرده و ستون نرده ها به شکلی ست که انگار از درختان تازه قطع شده ساخته شده اند. صمیمیت سرسرا ، اتمسفر آرام با تزیینات گلچین شده در باقی خانه تقویت شده است.

13. راه پله­ ی آزاد  

به لطف ساختار باز و وسیع این راه پله، جریان آزاد این فضا از لحظه ای که مهمانان پا به در ورودی میگذارند مشهود است. ، تقریبا همه سطوح شبیه به بقیه خانه بارنگ سفید شادابی آراسته شده که به القای حس تازگی و آزادی در این  فضا کمک میکند.

14. راه پله­ ی سیال

این راه پله ها مانند دنباله یک لباس بلند ادامه دارد و سبک چشمنوازی را ارائه میکند. تخته های کف چوبی تیره و نرده های فلزی در تضاد با سرسرای تا سفید قرار دارند.

15. قدمی به بالا

کاشی های سرامیکی منقوش در پله ها به اصالت سبک قدیمی این خانه اشاره می کند . نرده فلزی تزیین شده لایه دیگری از الگو و طبع معماری را به این راه پله اضافه می کند.

16. پروژه هوشمند

برای صرفه جویی در هزینه یک راه پله کناری پرهزینه، روش ساده ­ی خودتان را انجام دهید را مد نظر قرار دهید. نقاشی کناره مصنوعی در پایین مرکز پله های شما همان چشم انداز  مشابه به یک فرش خریداری شده از فروشگاه را  به وجود خواهد آورد، اما هزینه به مراتب کمتری می پردازید.

17. بازی الگو

کناره­ی پله الگو مند، اندکی جاذبه  معاصر را به این ورودی تماما سنتی می بخشد. عناصر چوبی غنی مانند ستون پشتیبانی و نرده ها، باعث گرمتر شدن فضای غالبا سفید رنگ می شوند.

18. استقبال گرم

دیوارهای خاکستری ذغالی عمق و شور  را به این ورودی اضافه می کند. نرده های آهنی  ماهرانه با دستگیرهای چوبی تیره و تخته های پله ترکیب شده اند. پیشانی پله های سفید رنگ، به روشن تر شدن ورودی کمک می­کند.

 

تهیه و ترجمه توسط موکت ترمه برگرفته از مجله Better Homes & Gardens