دلایلی برای ضرورت استفاده از پلی مت(فرش بازی) برای رشد اولیه دوران کودکی

شما اینجا هستید

فرش بازی (پلی مت )

پلی مت (فرش بازی)  کودکان احتمالاً متنوع ترین و کاربردی ترین محصول کودک موجود در بازار است. پلی مت ها(فرش بازی) می تواند وسیله ای باشد که کودک از بازی با آن لذت برده و به تنهایی و یا با حضور والدین خود به کاوش بپردازد. نه تنها می­توان از آن به روشهای متفاوتی بهره برد بلکه این وسیله بازی فواید بسیار مهمی در مورد رشد مناسب کودک دارد. علاوه بر این ، فرش بازی کودکان را وادار می کند تا از دست ها و پاهای خود برای کشف آن استفاده کنند که این خود باعث رشد جسمی می­شود و به آنها کمک می کند تا مهارت های مهمی را از طریق بازی و کاوش در خود رشد دهند. این محصولات کودکان را تشویق به رشد مهارت، رشد حواس پنج گانه و هماهنگی میان دست و چشم می­کنند. هم چنین پلی مت ها (فرش بازی) مهارت منطق و استدلال ارزشمند را آموزش می دهند. به علاوه، راهی سرگرم­کننده برای گذراندن زمان ، پیوند بین والدین و کودک، کار بر روی مهارت های ارتباطی و به اشتراک گذاشتن این مهارت هاست. استفاده از آن ها فواید دیگری نیز دارد:

رشد بصری

فرش بازی کودکان از مهارتهای ادراکی بصری کودک پشتیبانی می­کند. به این دلیل که کودکان اشیایی با رنگ های متضاد را ترجیح میدهند و طراحی فرش بازی کودکان متشکل از رنگهای متضاد روشن است.

رشد حرکتی درشت

فرش بازی کودک وی را برمی انگیزاند تا بصورت چهار دست و پا حرکت کند و از پاها، دستها و آرنجش استفاده نماید که این به ساختن عضلات کمک می­کند. از همه مهم تراین فرش ها ترغیب به دراز کشیدن روی شکم می­کند که موجب تقویت گردن، کمر، آرنج شده و هم­چنین باعث رشد مهارتهای رشد حرکتی درشت مانند  غلت زدن، چهار دست و پا رفتن ، راه رفتن، مهارت های دست، مهارت های دید و حتی مهارت های کلامی و تغذیه­ای می­شود (عضلات گردن قوی بهتراز فک نگهداری می­کند که در حرف زدن و غذا خوردن ضروری است) .

استفاده از فرش بازی کودک  وتمیز کردن آن بسیار راحت است و قابلیت حمل دارد یعنی شما می­توانید به راحتی آن را تا کرده و با خود به تعطیلات ببرید و همینطور می­توانید آن را بر طبق خواسته خود استفاده کنید.

ایمنی

استفاده از پلی مت(فرش بازی) از نظر سلامتی و ایمنی برای کودک خردسال از دراز کشیدن بر روی کف زمین بهتر است. کف زمین معمولاً جای بهداشتی برای تماس صورت و یا انگشتان کوچک کودک که مرتبا" به دهان میبرد نیست. سیستم ایمنی بدن نوزاد هنوز به­طور کامل رشد نیافته و این فرش های قابل شستشو به کودکتان این امکان را می­دهد که با امنیت کامل بر روی آن دراز بکشد. اگر کف زمین  سختی زیادی دارد استفاده از پلی مت(فرش بازی) نرم و منعطف برای راحتی کودک بسیار مناسب تر است.  

رشد اولیه

پلی مت ها (فرش بازی) به گونه­ای خاص طراحی شده­اند تا آموزشی بوده و مشوق رشد کودک باشند. بیشتر آن ها ویژگی­های تعاملی مانند اشکال پازل­های متحرک، فوم­های سرگرم کننده و مناظر وصداهای مختلف دارند. پلی مت هایی (فرش بازی) که به درستی طراحی گردیده­اند می توانند کودکان را تشویق به رشد مهارتهای چالاکی(چابکی)، رشد حواس بصری وهماهنگی میان دست و چشم کنند. پلی مت هایی(فرش بازی) وجود دارند که دارای بلوک­های کف پوش با قابلیت حرکت بوده و برای پیشرفت مهارت منطق، استدلال و حرکتی کودک طراحی گردیده­اند. کودکان یاد میگیرند که حروف، اعداد، حیوانات، شکلها و رنگها را تشخیص دهند. آن ها مانند  پازل 36 عددی حروف در ابعاد 6*6  متشکل از فوم­های حروف الفبا و اعداد برای تشخیص اعداد و حروف کاربرد دارد.

برانگیختن حواس 5 گانه

پلی مت ها (فرش بازی) رنگ­های روشن و انواع سطوح بافتی را در بر می­گیرد تا فرزندنتان را برای ساعاتی به کشف و بازی ترغیب کند. این ویژگی­ها برای کودکتان تجارب حسی مهمی را فراهم می­کند. کودکتان از لمس سطوح متفاوت، تکه­های پازل دارای قابلیت جابجایی و حیوانات مهربان لذت خواهد برد. برخی از آن ها پخش موسیقی داشته  و یا پارچه­هایی  دندانه­دار هستند که وقتی کودک آنرا لمس می­کند صدا پخش می­کند.

قابل حمل بودن

پلی مت(فرش بازی)  کودک که بودنشان در هر خانه­ای خوب است سفر با کودک را برایتان کمی آسان تر می ­کنند. پلی مت(فرش بازی) به شما اجازه می­دهد تا فضایی ایمن و راحت را در هر جا ایجاد نمایید . فوم­ها و بافت­های رنگی برای ساعت های متمادی کودک را سرگرم می­کند. بیشتر آن ها به راحتی قابل تا شدن و حمل می باشند. زمانی که از سفرهایتان باز می گردید برای از بین بردن هر گونه میکروب و یا دوده برای بازگرداندن به حالت اولیه  آن ها را سریعاً بشویید.  این فرش ها برای راحتی شما قابلیت شستشو با دست را دارا اند.

 تطبیق پذیری

پلی مت های(فرش بازی)  بازی که برای نوپایان و کودکان مناسبند می توانند برای سالهای آتی خود را با کودک مطابقت دهند. این وسیله برای مراکز مراقبت روزانه، اتاق­های بازی، مهد کودک ها و زمین­های بازی مناسب هستند. این پلی مت ها (فرش بازی) هدایای خوبی برای تولد و تعطیلات هستند. اگرچه پلی مت ها (فرش بازی) برای نوزادان و کودکان نوپا مناسبند با اینحال کودکان بزرگتر نیز می­توانند از سالن­های ورزشی کودکان و اسباب­بازی­های مختلف آن برای تجارب حسی ارائه شده بهره ببرند.

 

تهیه و ترجمه موکت ترمه نوشته شده توسط Dgrauzam